Oszczędzanie z „Listą Zakupów” – czy jest to super lek na dziurę w domowym budżecie?

Zakupy-z-planem-i-listą
Zakupy-z-planem-i-listą

Każdy pomysł, który pozwoli mi w końcowym efekcie zaspokoić potrzeby moje i mojej rodziny, jest dobry. Nie dajmy się zwariować, oszczędzanie – tak, ale z sensem, z celem. A nie sztuka dla sztuki.

Więc jeżeli sporządzenie takiej listy i zakupy z nią, dodają nam pewności, że nie trwonimy pieniędzy i naszego cennego czasu, to proszę róbmy to. Jednakże, jeżeli czujemy, że to nas ogranicza, mamy problem z zapisaniem wszystkich potrzebnych zakupów i ich poszczególnych składników. Tracimy czas na kilkakrotne powracanie do sklepu by dokupić to, co zapomnieliśmy zapisać na liście zakupów.  To nie jest to dobry sposób dla nas na oszczędzanie. Rozsądniej być może będzie, gdy darujemy sobie zapisywanie.

Jest wiele pomocnych programów w internecie do tworzenia takich list. Niektóre pozwalają nam przesłać utworzoną przez nas listę na naszą komórkę, co jest wygodne. Być może warto zapoznać się z nimi i spróbować sprawdzić czy jest to dla nas dobre rozwiązanie.

Ale ważniejsze, moim zdaniem, jest czy nasze wyjście na zakupy, z listą czy też bez, poprzedziliśmy zastanowieniem się, na jaki okres mają zakupy nam wystarczyć, kto będzie z nich korzystał, używał [ilość osób],  jakim czasem będziemy dysponowały by w przypadku zakupionych półproduktów móc je przygotować. Dopiero, gdy odpowiemy sobie na te i inne podobne pytania nasze zakupy będą najbardziej racjonalne, bo będą uwzględniać potrzeby, możliwości finansowe  i nasz czas.

Lista zakupów:

TAK, jeżeli w Twoim przypadku sprawdza się i działa.

NIE, jeżeli nie działa jakbyś tego chciała, co więcej doprowadza Cię do frustracji, poczucia straty czasu.

Właśnie takich zakupów i oszczędności z nimi związanych Tobie życzę.

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like