Jak uniknąć oszustw podczas zakupów online? Przyszedł rozum do głowy!

Jak unikać oszustw podczas zakupów online? Przyszedł rozum do głowy!

Wczoraj, „surfując” po sieci, natrafiłam na ciekawą dyskusję na forum. Dotyczyła problemów z zakupami online – a dokładnie, braku otrzymania zakupionego towaru lub zwrotu pieniędzy.

Pomyślałam, że podzielę się z Tobą swoim doświadczeniem, bo od dawna kupuję w ten sposób. Uważam, że to oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście, są to zakupy, na które mogę poczekać. Produkty spożywcze kupuję w sklepach stacjonarnych, sprawdzając daty przydatności i skład.

Wracając do e-sklepów i dyskusji na forum – kobieta kupiła na wysokiej platformie czółenka (na zdjęciu wyglądały szałowo) i zapłaciła całe 859 zł, niestety nie przeczytała regulaminu i nie zapoznała się z zasadami przyjmowania zwrotów. A nawet nie sprawdziła opinii i wiarygodności sklepu. Po prostu zakup całkowicie na luzie. Pieniądze „poszły”, a buty „nie przyszły”. Miały być założone na firmową imprezę. Impreza się odbyła, a tu nie ma butów i nie ma pieniędzy. Najpierw były wymiany mailowe, przeprosiny, obietnice, a potem cisza. Telefon też zamilkł. „Co teraz zrobić?” – pytała niedoszła posiadaczka szałowych butów.

Rozum przyszedł do głowy i postanowiła sprawdzić właściciela sklepu. Okazało się, że firmy nie ma i osoby też. Co w takim przypadku robić? Szkoda tych pieniędzy! Moim zdaniem, jedyną sensowną drogą jest zgłoszenie oszustwa na policji i uzbrojenie się w cierpliwość. O butach i pieniądzach trzeba zapomnieć – może kiedyś je znajdą.

Jak kupować w e-sklepach, by uniknąć takiej sytuacji?
  1. Kupuj w sprawdzonych sklepach: Zanim kupisz, sprawdź opinie o e-sklepie na forach internetowych, w przeglądarce i mediach społecznościowych oraz w niezależnych serwisach rankingowych, takich jak np. ceneo.pl, opineo.pl.
  2. Sprawdź dane sprzedawcy: Każdy e-sklep powinien mieć regulamin, warunki zamówienia i dostawy oraz dane firmy:
    • nazwę przedsiębiorcy i formę prawną,
    • NIP,
    • REGON,
    • adres siedziby lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,
    • telefon,
    • mail.
  3. Przeprowadź dodatkowe poszukiwania: Szczególnie gdy są to Twoje pierwsze zakupy w tym sklepie. Mam zasadę – jeśli planuję wydać więcej niż 100 zł, sprawdzam, czy sprzedawca jest wpisany do CEIDG i ma status aktywny lub w KRS dane są aktualne i zgodne z danymi podanymi na stronie. Sprawdzam też opinie na różnych forach oraz w rejestrach dłużników i stronach sprzedam dług. Sprawdzam też białą listę podatników VAT – mam tam aktualne i sprawdzone informacje.
  4. Znaj swoje prawa: W Polsce i UE możesz odstąpić od zakupu w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Wystarczy, że zakup odeślemy, załączając oświadczenie, że rezygnujemy (często e-sklepy stosują własne druki zwrotu lub wymiany, które są do pobrania na stronie sklepu).
  5. Metody płatności: Ja, jeśli nie jestem w stanie w 100% potwierdzić rzetelności e-sklepu, stosuję metodę płatności kartą, która pozwala na skorzystanie z opcji chargeback. Gdybym nie miała karty, wybrałabym opcję zakupu za pobraniem. Jeżeli sklep nie oferowałby takiej formy rozliczenia, zrezygnowałabym z zakupu.

Raz zrobiłam inaczej i nie zweryfikowałam dokładnie wiarygodności sklepu, w którym kupiłam artykuły do pielęgnacji włosów, i do tego zapłaciłam przelewem – skończyło się brakiem pieniędzy i towaru. Zaufanie do witryny okazało się mylne. Od tego czasu trzymam się zasady – nie znam e-sklepu i nie mogę ubezpieczyć zakupu, to kupuję tylko za pobraniem albo wcale. I bez znaczenia jak dużą kwotę mam zapłacić – zasada to zasada

Dzięki współpracy ECC-Net, Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce przygotowało zestawienie serwisów internetowych, na których sprawdzisz, czy przedsiębiorca prowadzi zarejestrowaną działalność w innym kraju UE, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Europejskie Centrum Konsumenckie – wiarygodność e-sklepu.

Zakupy online mogą być bezpieczne, pod warunkiem że podejmujemy odpowiednie środki ostrożności. Niezależnie od tego, czy kupujesz ubrania, elektronikę czy artykuły do domu, zawsze sprawdzaj wiarygodność sklepu i korzystaj z bezpiecznych metod płatności.

A jak Ty sobie radzisz z zakupami online? Podziel się swoim doświadczeniem, proszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like