Jak uchronić oszczędności przed ich utratą ………?

To dobrze, że instytucje finansowe zachęcają nas do systematycznego oszczędzania. Jak zapewne wiesz, jeżeli nie odłożysz, nie zaoszczędzisz pieniędzy, to nikt ich Ci za darmo nie da.

Jak chronić swoje oszczędności?

Na szczęście mamy na rynku coraz większy wybór. Jest duża ilość tego typu gotowych produktów finansowych, co pozwala każdej z nas znaleźć coś dla siebie.

Myślę, że oszczędzanie, budowanie, odkładanie pieniędzy to nic innego, jak rezygnacja z przyjemności ich wydawania tu i teraz, aby w przyszłości móc nimi zaspokoić swoje późniejsze potrzeby, niekoniecznie przyjemności.

Jak odkładać efektywnie?

Instytucje finansowe mają w swojej ofercie całe programy służące właśnie do systematycznego budowania swoich oszczędności. Jest naprawdę z czego wybierać. Kiedy wiesz, jaka jest obecna Twoja sytuacja finansowa i ile, jaką kwotę możesz miesięcznie odkładać, nie powinnaś mieć problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego rozwiązania.

To dobrze, że jest z czego wybierać. Nie każda z nas przecież może liczyć na duży spadek i nie każda z nas będzie miała szczęście wygrać „6″ w lotto, ale każda z nas może co miesiąc odłożyć jakąś ustaloną i zaakceptowaną przez siebie kwotę. Możesz wybrać taki dostępny program, który pozwoli Ci najlepiej zrealizować cel i jednocześnie będzie odpowiedni dla Twojej kieszeni.

Mamy różne produkty od bankowych zwykłych lokat do bardziej specjalistycznych produktów inwestycyjno-oszczędnościowych typu fundusze lub polisy inwestycyjne.

Planowanie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji

A gdy już oszczędzamy, warto pomyśleć o zabezpieczeniu możliwości dysponowania wspólnie zgromadzonymi oszczędnościami w przypadku śmierci jednego z partnerów.

Czy wiesz, co stanie się z Twoimi oszczędnościami zanim dojdzie do podziału i przyjęcia spadku? Co się dzieje, gdy śmierć następuje w wyniku katastrofy lotniczej lub morskiej i nie można odnaleźć zwłok? Ile może trwać sprawa spadkowa w sądzie, jeśli uczestnicy kwestionują zapisy testamentu? Jak długo trwa sprawa spadkowa, gdy zmarły nie zostawił testamentu, a uprawnieni są rozsiani po świecie i utrudniony jest z nimi kontakt lub go brak?

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, wraz ze śmiercią człowieka następuje otwarcie spadku. Jego majątek, oszczędności, należności i zobowiązania wchodzą wtedy do masy spadkowej. To już nie są Twoje oszczędności, stają się one składnikiem masy spadkowej.

Jak uchronić oszczędności przed ich utratą w przypadku śmierci właściciela?

Najmniejszym problemem przy odzyskaniu Twoich oszczędności będzie sytuacja, w której miałaś wspólne konto bankowe i wspólny dostęp do pieniędzy. W takim przypadku połowa środków wejdzie do masy spadkowej, ale tylko połowa, a jako współwłaściciel konta możesz dalej korzystać z konta jak dotychczas.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli śmierć była zwykłym zgonem, a zmarły oszczędzał w formie polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli byłaś osobą uposażoną, nie będzie problemu z odzyskaniem oszczędności.

Sprawa znacznie się skomplikuje, jeśli nie miałaś dostępu do konta bankowego, nie byłaś pełnomocnikiem lub środki były zainwestowane w jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych.

W takich przypadkach prawo bardzo ogranicza dostęp do środków, szczegółowo określając, kto i w jakich przypadkach oraz do jakiej kwoty może otrzymać dostęp do pieniędzy przed przyjęciem spadku.

Planowanie i zabezpieczanie rodziny

Może warto wcześniej odpowiednio się zabezpieczyć, pamiętając, że nie mamy wpływu na zdarzenia losowe. Zabezpiecz rodzinę – nasze najbliższe osoby przed takimi sytuacjami. Warto użyć wyobraźni i przewidzieć tego typu ryzyko. 

Warto użyć wyobraźni i przewidzieć tego typu ryzyko.

Wiem, powiesz – nie da się wszystkiego przewidzieć, życie tworzy różne scenariusze. Po części zgadzam się z Tobą, ale to od nas zależy, czy żyjemy na zasadzie „jakoś to będzie”, czy podejmujemy tylko takie ryzyka, które jesteśmy w stanie „bez szkody” przyjąć na siebie, a resztę przerzucamy na wyspecjalizowane instytucje ubezpieczeniowe.

Oczywiście trzeba będzie zapłacić składki i być może nic się złego nie wydarzy. Czy zapłacone składki będą niepotrzebnym wydatkiem? Moim zdaniem nie, bo mój spokój jest dla mnie więcej wart niż poniesiony koszt składek. A dla Ciebie? Sama musisz odpowiedzieć.

To dobrze, że instytucje finansowe zachęcają nas do systematycznego oszczędzania i odkładania. Jak zapewne wiesz z własnego doświadczenia, jeśli nie odłożysz, nie zaoszczędzisz pieniędzy, to nikt ich Ci za darmo nie da.

Na szczęście na rynku mamy coraz większy wybór gotowych produktów finansowych, co pozwala każdej z nas znaleźć coś dla siebie. Myślę, że zgodzisz się ze mną, iż oszczędzanie, budowanie i odkładanie pieniędzy to nic innego, jak rezygnacja z przyjemności ich wydawania tu i teraz. Wszystko po to, aby w przyszłości, często dalekiej i niesprecyzowanej, móc zaspokoić swoje późniejsze potrzeby, które niekoniecznie będą przyjemnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like