Czy warto zaplanować swoje przychody na emeryturze?

Jak wiesz, postęp medycyny sprawił, że żyjemy coraz dłużej i w coraz lepszej kondycji dożywamy późniejszych lat. Wpływ na to ma także nasz wyższy standard życia.

Zapewne zauważyłaś, że czas spędzony na emeryturze może dziś stanowić nawet jedną czwartą długości naszego życia. To długo, prawda? Jak wtedy będzie wyglądał nasz dzień? Czy będziemy aktywnie i przyjemnie wykorzystywać swój wolny czas? Dlatego warto się do tego okresu dobrze przygotować.

Współcześni emeryci

Współcześni emeryci z zamożnych państw często w tym czasie zwiedzają świat lub realizują swoje pasje. Może dla nas to też będzie czas realizowania marzeń! Jeżeli tak, to warto wszystko zaplanować i starannie się przygotować. Zastanawiasz się, po co? Aby zapewnić sobie kapitał na bezpieczne i komfortowe życie na emeryturze.

Okno transferowe 2024 - Czy coś zrobić ze składką emerytalną?

Pewnie się zastanawiasz, dlaczego o tym piszę teraz, gdy lato w pełni, a za oknem słońce tak pięknie grzeje? Piszę właśnie teraz, bo przed nami 31 lipca. To ostatni dzień okna transferowego w 2024 roku na podjęcie decyzji, czy część naszej składki emerytalnej (w wysokości 2,92% podstawy wymiaru wynagrodzenia) ma wpływać na subkonto ZUS, czy być przekazywana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym. Warto zastanowić się, czy środki, które co miesiąc przekazujesz do systemu emerytalnego, dobrze dla Ciebie pracują? Czy przyniosą oczekiwane korzyści? Następne okno transferowe będzie otwarte za 4 lata. Warto przyjrzeć się, które rozwiązanie może przynieść nam lepsze wyniki.

OFE czy subkonto w ZUS? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze.

Im więcej będziesz wiedziała o obowiązującym systemie emerytalnym, tym lepiej. Reforma systemu emerytalnego obowiązująca od 2014 wprowadziła ważne zmiany w II filarze. Zniosła obowiązek członkostwa w otwartych funduszach emerytalnych, wprowadzając dobrowolność. Teraz same musimy wybrać, czy chcemy, aby część naszej składki emerytalnej (przypomnę – 2,92% wynagrodzenia) trafiała do otwartych funduszy emerytalnych, czy na subkonto w ZUS.

Oczywiście system emerytalny jest nadal dwufilarowy. Twoja składka emerytalna trafia do:

  • I filaru: 12,22% wynagrodzenia na konto w ZUS,
  • II filaru: 7,3% wynagrodzenia na subkonto w ZUS,

lub

  • II filaru: 4,38% wynagrodzenia na subkonto w ZUS i 2,92% na Otwarty Fundusz Emerytalny.

Decyzja o wybraniu OFE dotyczy jedynie przyszłych wpłat do II filaru. Nowy podział powoduje, że zdecydowana większość przyszłych świadczeń emerytalnych będzie wypłacana ze składek przyszłych pokoleń (system repartycyjny).

Ważne zmiany

Z ważnych zmian, o których dobrze wiedzieć, jest to, że wypłaty emerytur będą w całości wypłacane przez ZUS, bez względu na to, czy środki są przekazywane na subkonto w OFE. Środki zgromadzone na rachunkach w OFE na 10 lat przed osiągnięciem przez nas wieku emerytalnego będą systematycznie przekazywane w ramach comiesięcznych przelewów do ZUS, a dokładnie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), w taki sposób, że kobieta 60-letnia i mężczyzna 65-letni nie będą mieli już w funduszach OFE żadnych pieniędzy. Po 10 latach całość środków znajdzie się w systemie zarządzanym przez ZUS. Od momentu rozpoczęcia przekazywania środków z OFE bieżące składki emerytalne będą wpływać już tylko na subkonto w ZUS. Rozwiązanie to nazywa się „suwakiem bezpieczeństwa”.

W grę wchodzą Twoje własne pieniądze

Cały mechanizm jest jasno określony, ale pamiętaj, że w grę wchodzą Twoje własne pieniądze. Samodzielne, świadome podejmowanie decyzji i zarządzanie pieniędzmi to dobry nawyk, który warto w sobie wyrobić już na początku zawodowego życia. To później procentuje. Jednak w tym przypadku decyzja dotyczy tylko bardzo małej części naszej składki emerytalnej, więc może być nieistotna.

Aktywa funduszy OFE w 80-90% to akcje, czyli takie o wysokim ryzyku inwestycyjnym. Reszta aktywów to obligacje i depozyty. Należy pamiętać, że środki w OFE inwestowane są na giełdzie, a ta bywa nieprzewidywalna. Subkonto w ZUS waloryzowane jest co roku dynamiką zmian PKB Polski w cenach bieżących. W przypadku spadku PKB waloryzacja wynosi 0%. Zarówno środki na subkoncie ZUS, jak i OFE są dziedziczone.

„Interesuję się przyszłością, bo to tam spędzę resztę mojego życia.” - Charles Kettering.

Wyniki osiągnięte w ostatnich latach, choćby najlepsze, nie dają pewności, że w przyszłości będą równie dobre. Obecna sytuacja gospodarcza również może się zmienić. Dlatego, zanim postanowisz dokonać wyboru samodzielnie, dobrze sprawdź i porównaj wyniki funduszy w różnych okresach czasowych oraz sytuację gospodarczą i jej prognozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like