Być niezależną finansowo. Mieć zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe – zapewne stan taki jest marzeniem każdej z nas. Prawda? No, bo kto świadomie chciałby borykać się z problemami finansowymi, wiązać koniec z końcem, mieć wokół pełno długów i ze strachem spoglądać na drzwi, nadsłuchując, czy komornik nie nadchodzi? NIKT!!!
Dlaczego nie działamy w kierunku bezpieczeństwa finansowego?
Skoro sprawa bezpieczeństwa finansowego jest tak ważna dla nas samych a także dla naszych rodzin, dlaczego nic nie robimy w tym kierunku? Lub robimy tak niewiele? Z braku czasu? Z braku wiedzy? Czy, ot po prostu z lenistwa? Licząc… no właśnie, na co licząc? A jak jest u Ciebie, w Twoim wypadku?
Dyscyplina w finansach – co to takiego?
Jesteś kobietą ambitną aktywnie zarządzającą swoimi finansami z planem finansowym, czy bez planu? Wiesz, że bezpieczeństwo finansowe, finansowa niezależność nie jest darem, czy też czymś takim, gdzie musimy mieć jakieś specjalne predyspozycje, by ją osiągnąć. Rzadko jest też jakimś spektakularnym działaniem. Jest to po prostu dyscyplina, systematyczność i cierpliwość.
Planowanie i zarządzanie pieniędzmi
Dyscyplina finansowa to planowanie i zarządzanie pieniędzmi oraz konsekwencja w tym zaplanowanym przez nas działaniu. Życie z określonym budżetem domowym uwzględniającym nasze obecne możliwości i przyszłe potrzeby. Skąd ją czerpać? Z zapisywanych systematycznie codziennych wydatków. Ich analiza pozwoli Ci określić z dużą precyzją wysokość wydatków w poszczególnych kategoriach, oszacować ich potrzebną wysokość za rok, pięć lat i dłużej. Ustalić Twoje minimalne dochody tak, byś mogła co miesiąc zamknąć swój budżet bez „przymusowych” pożyczek i kredytów na teraz i w przyszłości.
Elastyczne zarządzanie budżetem
Być może będziesz musiała poszukać dodatkowych dochodów, być może zrezygnować z niektórych planów, ale będziesz wiedziała, co masz i ile Ci brakuje. Gdy wiemy, w jakim punkcie jesteśmy, co chcemy osiągnąć, w jakim czasie łatwiej jest podejmować decyzje. I co ważne, pozbywamy się lęku, bo to, co jest wiadome, nie jest już takie straszne.
Planowanie długofalowe
Planując długofalowo, żyjąc i wydając według zaplanowanego budżetu, Twój status systematycznie będzie się zmieniał. Po prostu sama nie zauważysz, jak zbudujesz swoją niezależność i bezpieczeństwo finansowe. Śmiało mogę powiedzieć, że jest to jedyna pewna droga do niezależności finansowej przez duże „N”.
Droga do niezależności
Oczywiście możesz próbować iść na skróty, działając na tu i teraz, bez długofalowego planu, być może bez żadnego planu, bardziej na żywioł, na zasadzie „jakoś to będzie”. To Twoje życie i Twoja droga. Z planem, planami i celem finansowym, czy bez – iść po jakiejś drodze musisz.
Alicja w Krainie Czarów
Pamiętasz „Alicję w Krainie Czarów”? „Czy mógłbyś mi uprzejmie powiedzieć, którędy mam pójść? – To zależy w znacznej mierze od tego, gdzie chciałabyś dojść. – Właściwie wszystko mi jedno … – rzekła Alicja. – Więc wszystko jedno, którędy pójdziesz – zawyrokowało kocisko… byleby gdzieś dojść– dokończyła Alicja. – Co do tego, nie ma obawy – wystarczy iść odpowiednio długo.”
Dane i statystyki
Według najnowszych danych – Polki stały się bardziej niezależne, samodzielne i lepiej radzą sobie z budżetem domowym. Dla 86% kobiet poczucie bezpieczeństwa zapewniają ich własne pieniądze. Z badań wynika także, że bardzo ostrożnie podchodzą do pomnażania swoich dochodów i inwestowania. Niewiele Polek systematycznie oszczędza i systematycznie odkłada, tylko co czwarta może odłożyć około 300 zł, a co piąta 500 zł.
Twoja droga do niezależności
A jak jest w Twoich finansach? Czy Twoja droga do niezależności finansowej będzie długa i nieznana, czy też z góry określona i zaplanowana, zależy tylko i wyłącznie od CIEBIE.
Elżbieta Tokarska
Moja przygoda z finansami rozpoczęła się w 1995 roku, gdy zarejestrowałam swoją pierwszą spółkę – biuro rachunkowe.