Wakacje tuż, tuż. To czas odpoczynku i relaksu. Przed nami wyjazdy, nowi ludzie, nowe miejsca.
Ale czy wiesz, co zrobić w przypadku opóźnienia samolotu? Co, gdy stracisz bagaż? Czy musisz ryzykować korzystając z usług nietrzeźwego kierowcy lub podróżując w niesprawnym autokarze? Wiesz, co w takiej sytuacji powinnaś zrobić?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Czy zastanawiałaś się, dlaczego warto mieć EKUZ? Co zrobisz w razie zachorowania? Jeżeli wiesz, to zapewne znasz też swoje prawa jako pacjentka.
Bezpieczeństwo finansowe
Czy wiesz, ile gotówki możesz wywieźć? Jak zabezpieczysz się przed utratą pieniędzy? Jak chronić pozostawiony majątek przed kradzieżą lub zalaniem?
Przepisy ruchu drogowego
Jedziesz autem? Czy znasz przepisy w krajach, przez które będziesz przejeżdżała i w miejscu docelowym? Unia Europejska i Strefa Schengen ułatwiają poruszanie się po większości państw, ale warto sprawdzić, jak przepisy ruchu drogowego różnią się od naszych. Sprawdź też, jakie wyposażenie auta jest wymagane w tych krajach i odpowiednio przygotuj samochód. Nie zapomnij o zakupie winiety, jeśli będziesz jeździła po Węgrzech, Słowacji, Słowenii, Austrii, Czechach, Rumunii, Bułgarii i Łotwie. Ubezpieczenie OC wystarczy na terenie Unii Europejskiej, ale poza nią potrzebujesz Zieloną Kartę.
Pamiątki z wakacji
Czy wiesz, jakich pamiątek nie możesz przywieźć z wakacji? Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna wędlina, ciekawa roślinka czy tradycyjna medycyna azjatycka? Każde państwo ma swoje przepisy, dlatego warto to sprawdzić przed wyjazdem.
Przygotowanie do wyjazdu
Dziś pora na „dobre rady” – co warto wiedzieć przed wakacjami. Planuj wakacje na chłodno. Wiem, już czujesz gorący piasek na plaży, szum fal i Ty, w kostiumie z najnowszej kolekcji rozkoszująca się błogim lenistwem. Lepiej, żebyś teraz przygotowała się na różne nieprzewidziane sytuacje, niż żebyś miała zepsute wakacje.
Szczepienia
Zacznijmy od szczepień. Na co i czy warto się szczepić? Jakie szczepienia są obowiązkowe? Warto pomyśleć o tym wcześniej, bo niektóre szczepionki podaje się w kilku dawkach w pewnych odstępach czasowych. Obecnie obowiązkowe jest tylko szczepienie przeciwko żółtej gorączce, jeśli wybierasz się do Afryki czy Ameryki Południowej. Warto też rozważyć szczepienia na błonicę, tężec, polio, krztusiec, dur brzuszny i wirusowe zapalenie wątroby typu A. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, który dostosuje szczepienia do Twojego celu podróży, czasu pobytu oraz Twojego stanu zdrowia i wieku.
Ubezpieczenie turystyczne
Trafionym pomysłem będzie wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego, które obejmie koszty leczenia prywatnego, ratownictwo, NNW i OC z odpowiednimi sumami gwarantowanymi.
Jest tyle ważnych czynności, które należy dopilnować, że nie sposób wymienić wszystkich w jednym wpisie.
Plan kryzysowy
Opracuj plan kryzysowy. Zastanów się co możesz zrobić z wyprzedzeniem, zaplanuj i sporządź listę. Kiedy nadejdzie czas wyjazdu, będzie Ci łatwiej sprawdzić, czy masz wszystko.
Dowiedz się, co zyskasz, mając EKUZ. Ustal, co to jest stan nagły, jakie masz prawa do pomocy w przypadku zagrożenia życia. EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE oraz EFTA na takich samych zasadach, jak dla mieszkańców tych krajów. Dlatego powinnaś wykupić dodatkowe ubezpieczenie komercyjne, które pokryje koszty transportu medycznego i inne nieprzewidziane wydatki.
Więcej szczegółów o EKUZ znajdziesz na pacjent.gov.pl. Warto też zajrzeć na strony Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji. Możesz też spojrzeć do poradnika turystycznego 2023 znajdziesz na stronie gov.pl
Ufam, że tak „uzbrojona” będziesz mogła w te wakacje odpocząć i nabrać sił jak nigdy wcześniej.
„Przezorny zawsze ubezpieczony, a zaplanowane wakacje to gwarancja spokoju.”
Podziel się w komentarzu swoimi sprawdzonymi sposobami na przygotowanie się do wakacji i radzenie sobie w kryzysowych sytuacjach.
Podziel się tym artykułem z innymi, aby również mogli przygotować się na niezapomniane wakacje!
*) EFTA – Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu jest to organizacja międzyrządowa założona w 1960 r. Obecnie zrzesza cztery państwa członkowskie.
Elżbieta Tokarska
Moja przygoda z finansami rozpoczęła się w 1995 roku, gdy zarejestrowałam swoją pierwszą spółkę – biuro rachunkowe.